Czym jest terapia EMDR?

Terapia EMDR jest stosunkowo nowym i obecnie najszybciej rozwijającym się podejściem psychoterapeutycznym.

Początkowo była kojarzona z leczeniem traumy, gdzie przynosi bardzo dobre, skuteczne i szybkie efekty. Jest to metoda rekomendowana przez WHO – Światową Organizację Zdrowia oraz Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne – jako najbardziej skuteczna do leczenia traum.

Skuteczność terapii przełożyła się na liczne badania i obecnie przynosi ona bardzo dobre efekty nie tylko w leczeniu traum, ale także:

  • Zaburzeń lękowych,
  • PTSD (zespół stresu pourazowego),
  • Depresji,
  • Fobii,
  • Nerwicy natręctw,
  • Zaburzeń osobowości (np. borderline),
  • Chorób afektywnych (np. choroba dwubiegunowa),
  • Zaburzeń relacyjnych w dzieciństwie,
  • Zaburzeń odżywiania (bulimia, anoreksja, kompulsywne, objadanie się),

I wielu, wielu innych trudnościach…

Należy również zaznaczyć, że pojęcie traumy dla wielu oznacza jedynie przeżycie zagrożenia życia. Są to tzw. traumy duże (np. wypadek samochodowy). Istnieją jednak przeżycia traumatyczne jak chociażby traumy relacyjne, które najczęściej występują we wczesnym dzieciństwie (do ok. 7 roku życia). Ze względu na mniejsze zasoby (wiedza, dojrzałość emocjonalna) są to dla dziecka przeżycia traumatyczne ( np. porzucenie odrzucenia, duże przerażenie, strach) i mają swoje odzwierciedlenie w życiu dorosłym. Przykładem może być ciągłe poczucie bycia niekochanym, strach przed bliskością, nieuświadomione reagowanie lękiem na konkretne sytuacje. Niektóre trudności, które obecnie przeżywamy często mają swoje źródło we wczesnym dzieciństwie.

Skąd taka nazwa?

EMDR (EYE MOVEMENT DESENSITIZATION AND REPROCESSING). Tłumacząc bezpośrednio to odwrażliwianie i przetwarzanie za pomocą ruchu gałek ocznych. Obecnie, po przeprowadzaniu licznych badań oraz rozrastaniu się podejścia EMDR jest to dość nieadekwatne określenie. Podstawą tej terapii jest stymulacja bilateralna półkul mózgowych, nie tylko za pomocą ruchów gałek ocznych, ale także za pomocą innych zmysłów.

Czy to jest bezpieczne?

Tak. Terapia EMDR jest skuteczna i polecana także dla bardzo małych dzieci. Ze względu na ruch gałek ocznych w przypadku osób z migreną wskazana jest stymulacja za pomocą innego zmysłu.

Czy terapia EMDR ma coś czego nie maja inne podejścia psychoterapeutyczne?

Podejście EMDR wyróżnia się (w zdecydowanej większości) szybkością i efektywnością. Najszybsze efekty przynosi praca z pojedynczymi zdarzeniami traumatycznymi, gdzie często wystarczą 2 sesje terapii.

Terapia EMDR przynosi dobre efekty także w pracy z dziećmi, także tymi najmniejszymi. Jest skuteczna również z osobami z niepełnosprawnością umysłową.

W szczególnych przypadkach, np. gdzie występuje głębokie poczucie wstydu możliwa jest terapia, gdzie pacjent nie musi mówić o traumatycznym przeżyciu (np. molestowanie seksualne, gwałt).

Podsumowując:

Terapia EMDR jest nowym, skutecznym podejściem terapeutycznym, potwierdzonym licznymi badaniami i polecanym przez WHO i ATP.

Nie polega tylko na ruchu gałek ocznych, jak początkowo to miało miejsce. Bilateralna stymulacja za pomocą różnych zmysłów jest znaczącym, ale nie jedynym elementem terapii.

Przeznaczona jest NIE TYLKO do leczenia traum, ale dotyczy wszystkich trudności psychologicznych i psychiatrycznych tak jak inne podejścia psychoterapeutyczne.